top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraKoło Naukowe SCM

Logistyka – ekologia czy ekonomia?

Jak powszechnie wiadomo celem działalności każdego przedsiębiorstwa jest zwrot inwestycji, pomnożenie wartości akcji oraz osiągnięcie jak najwyższego zysku z prowadzenia działalności biznesowej. Biorąc pod uwagę te czynniki moglibyśmy uznać to pytanie za retoryczne, ale jak pewnie się domyślacie artykuł ten nie powstałby, gdyby to było aż tak oczywiste.

Wbrew pozorom wprowadzenie do działalności rozwiązań opartych na idei ekologii oprócz sporych inwestycji, może przynieść przedsiębiorstwu wymierne korzyści. Nic nie zadowoli prezesa firmy logistycznej tak, jak wyrażona w procentach i statystykach szansa na zwiększenie zysku i obniżenie kosztów produkcji usług. To z kolei może się stać za sprawą kilku z pozoru banalnych zmian, jak zastąpienie lamp sodowych żarówkami LEDowymi, co pozwala zaoszczędzić od 30 do 70% energii pobieranej z sieci. Warto zauważyć, że zdrożała ona w ciągu tego roku niemal dwukrotnie i drożeć będzie ze względu na to, że nasze państwo płaci kary za niespełnianie norm emisji CO2. Oprócz oszczędności energii, stosowanie lamp LEDowych niesie ze sobą podwyższenie jakości i jasności światła, a tym samym – zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa pracy zatrudnionych pracowników. Należy również wspomnieć, że żywotność lamp LEDowych jest 5-krotnie wyższa.

Już samo zadbanie o szczelność budynków oraz izolacyjność ścian i dachów pozwala zaoszczędzić energię cieplną przeznaczaną do ogrzewania budynku o 20% oraz zmniejszyć emisję CO2. Można je dodatkowo wspierać oraz kontrolować za pomocą inteligentnych systemów zarządzania budynkiem BMS. Warto także prześledzić szczegółowe wymagania certyfikacji LEED i zastosować je w swoim przedsiębiorstwie, gdyż oprócz aspektów ekologicznych przyniesie nam także korzyści w postaci prestiżu naszej firmy oraz bardziej przychylnego postrzegania przez partnerów biznesowych. Dla naszych kontrahentów nie bez znaczenia pozostaje jakość produktów, proces ich powstawania i transportowania oraz dbałość o aspekty środowiskowe. Jeśli chodzi o zmniejszenie śladu węglowego przedsiębiorstwa, można tego dokonać poprzez tak prozaiczne zmiany jak Eco-driving, z którym chyba każdy z nas spotkał się na egzaminie na prawo jazdy. Pozwala on na zmniejszenie zużycia paliwa o 5 – 20%. Można także zmienić paliwo na bardziej ekologiczne lub zamienić samochody spalinowe na hybrydowe lub elektryczne. W kwestii emisji spalin i trujących substancji uwalnianych do atmosfery podczas spalania paliwa, warto wziąć pod uwagę normy Euro 5 i Euro 6, które szczegółowo opisują dopuszczalną emisję szkodliwych substancji tj. CO, tlenki azotu czy węglowodory.

Jednym z przykładów firmy, która już wprowadziła, póki co jako testy, samochody elektryczne w dostarczaniu paczek na terenie niemieckich miast jest DHL ze swoimi SteetScooterami XL Work bazującymi na Fordzie Transit. Ich rdzeniem jest silnik elektryczny o mocy 122 KM, który rozpędza samochód o udźwigu 1275 kg do 90km/h. Pojazd z baterią o pojemności 76 kWh może przejechać na jednym ładowaniu do 200 km. StreetScooter WORK XL ma pojemność 20 m3, dzięki czemu może zabrać ponad 200 typowych paczek. W zależności od potrzeb, auta będą wyposażane w pakiety, gromadzące od 30 do 90 kWh energii. Ładowanie ma być możliwe poprzez praktyczne ładowarki pokładowe o mocy 22 kW, zasilane z instalacji trójfazowej. DHL planuje, że do 2025 roku 70% wszystkich transportów będzie się odbywało za pośrednictwem pojazdów zero emisyjnych, a do roku 2050 – 100%.

Jak widzimy zastosowanie ekologicznych rozwiązań przynosi wymierne korzyści ekonomiczne płynące z oszczędności energii i paliw, ale także w postaci zwiększenia szansy, że kontrahent, partner biznesowy lub odbiorca końcowy wybierze właśnie nas, gdyż zauważy i doceni fakt, że realizujemy politykę CSR w kwestii ochrony środowiska oraz że jego stan i nasze oddziaływanie na nie jest dla nas istotnym czynnikiem decyzyjnym. Oprócz tego pojawia się również korzyść w postaci obniżenia ceny wyrobu końcowego będącego wynikiem obniżenia kosztów wytworzenia (im mniej energii zużyjemy, tym produkcja będzie tańsza, a więc możemy sprzedać produkt taniej nadal mając zyski z jego produkcji), co może okazać się wyróżnikiem naszej firmy. Warto mieć na uwadze, że ludzie stają się bardziej świadomi swoich wyborów oraz że nie jest to tymczasowa moda, lecz trend, który jest już postrzegany jako niemal kluczowy element logistyki.

Bibliografia:


Anita Łęgowik

17 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page