top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraKoło Naukowe SCM

Dziś i jutro- logistyka w dobie Internetu i Hi-Tech.

Internet oraz rozwój i wdrażanie nowoczesnych technologii wpływa w mniejszym lub większym stopniu na każdą branżę z jaką stykamy się na rynku od motoryzacyjnej po budowlaną i drukowanie domów na drukarkach 3D. A jaki wpływ wywrze technologia i Internet na logistykę?

Internet i technologia bardzo przyczyniły się do rozwinięcia i udoskonalenia logistyki w różnych aspektach. W transporcie zaczęto stosować systemy telematyczne, czyli rozbudowane systemy informatyczne mające na celu gromadzenie informacji, które są pozyskiwane praktycznie na każdym etapie transportu ładunków, a następnie analizowane. Na system telematyczny składają się zamontowane w pojazdach nadajniki GPS i urządzenia pomiarowe, które śledzą każdy etap przewozu(pełnią również rolę komputera pokładowego, na który trafiają wszystkie informacje o ładunku, miejscu docelowym itd.-ogranicza to rozmowy telefoniczne). Wszystko to łączy wspólna sieć między pojazdem a firmą, która śledzi przebieg trasy pojazdu i kontroluje stan ładunku odczytując dane. Dla kierowcy jest to udogodnienie w postaci nawigacji, natomiast dla spedytorów jest to podstawa do analizy i kontroli przebiegu przewozu w czasie rzeczywistym- miejsce i przebyta dotąd trasa są pokazane na monitorze. Ponadto system telematyczny pozwala zredukować koszty przewozów poprzez kontrolowanie trasy i wybór najekonomiczniejszego wariantu.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest EDI, czyli Elektroniczna Wymiana Danych, który wiąże się z cyfrowym łańcuchem dostaw i ma za zadanie ograniczyć nakład pracy biurowej oraz przyspieszyć przepływ informacji. System ten korzysta z wygenerowanych szablonów elektronicznych co ułatwia integrację między przedsiębiorstwami. Jeden system łączący różne podmioty z różnymi bazami danych tworzy swojego rodzaju Big Data, czyli zbiór ogromnej liczby różnorodnych danych z różnych źródeł co sprawia, że przepływ informacji z przedsiębiorstwa A do przedsiębiorstwa B trwa niecałe kilka sekund. Dla logistyki jest to ważne z perspektywy zarządzania łańcuchem dostaw ponieważ ogniwa łączące łańcuch mogą wtedy błyskawicznie reagować na potrzeby konsumentów, przesyłać zharmonizowane i ustrukturyzowane informacje pomiędzy ogniwami łańcucha dostaw(np. stan zapasów czy też bieżące zamówienia). Ponadto EDI eliminuje ręczne przetwarzania danych poprzez wprowadzone ustandaryzowane szablony a co za tym idzie eliminuje możliwość wystąpienia błędu w komunikacji. Dane są gromadzone, przetwarzane i automatycznie przesyłane do adresata.

W czasach ciągłego, prężnego rozwoju IT i technologii myślę, że za parę lat w połączeniu z wdrażanymi stale autonomicznymi samochodami systemy telematyczne i systemy EDI mogą stworzyć coś w rodzaju podgrupy Internet of Things skierowanej do branży logistycznej. Przedsiębiorstwo A zamawia u przedsiębiorstwa B wyrób. Wszystkie informacje przyjęte przesyłane są do dostępnego autonomicznego pojazdu, wygenerowany jest nr przewozu, adres docelowy i samochód rusza w trasę…A wszystko kontrolowane jest za pomocą jednego systemu.

Zainteresowanych zgłębieniem tematu EDI odsyłam do artykułu Pana Adama Brzozowskiego zamieszczonego w magazynie Top Logistyk nr 1 [61] luty – marzec 2018r. Zachęcam również do zapoznania się z artykułem na temat systemów telematycznych, który widnieje na stronie internetowej Business Insider Polska – link poniżej:



Adam Jardzioch

31 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Pierwsze tramwaje elektryczne w Łodzi

W Łodzi tramwaje elektryczne pojawiły się w grudniu 1898 r z inicjatywy fabrykantów (m.in. Juliusza Kunitzera, Zenona Anstadta, Alfreda Biedermanna czy Emila Geyera), którym w szczególności zależało n

Koncepcja Omnichannel i jej znaczenie dla współczesnego klienta

Koncepcja Omnichannel i jej znaczenie dla współczesnego klienta Ewolucja współczesnych konsumentów, zwiększenie ich wymagań oraz chęć podwyższenia poziomu zadowolenia swoich klientów przez przedsiębio

bottom of page