top of page
Szukaj

Magazyny przyszłości, czyli robotyka jako logistyczny kamień milowy

Zaktualizowano: 9 mar 2020

Rozwój technologii możemy zaobserwować na co raz bardziej zróżnicowanych płaszczyznach, ponieważ stosuje się ją do celów rozrywkowych, ratowania życia, czy też odkrywania otaczającego nas wszechświata. Im bardziej rozwój posuwa się naprzód, tym więcej nowych funkcji i zastosowań powierza się High-Tech. Rozpatrując to zjawisko pod względem gospodarczym, istotną innowacją stało się wprowadzenie nowoczesnych technologii w postaci robotów do przemysłu. Spowodowało to znaczne podniesienie efektywności i wydajności przedsiębiorstw obserwowane do dziś. Jednakże, rozwinięta technologia spogląda teraz swoim łaskawym okiem również na logistykę i co raz odważniej jest ona implementowana w tym obszarze. Jest to proces powolny i stopniowy, głownie ze względu na swoją kapitałochłonność i generalnie skierowany do magazynów oraz centrów dystrybucji i sortowni. Nawiązując do raportu DHL [1] w 2016 r. magazyny na świecie tylko w 5% były w pełni zautomatyzowane oraz posiadały roboty magazynowe. 15% stanowiły magazyny, w których wszelkie czynności magazynowania były wspierane przez maszyny i systemy, jednakże nie była to pełna automatyzacja. Zatrważające jest to, że aż 80% magazynów było obsługiwane ręcznie. Wszystko zmierza jednak w dobrym kierunku i roboty są co raz chętniej wdrażane przez przedsiębiorstwa.

Dobrym przykładem zastosowania robotyki jest Amazon, który do swoich 13 magazynów przyjął roboty firmy KIVA. Są to roboty typu AMR(autonomous mobile robots), czyli roboty autonomiczne nie wymagające taśm magnetycznych. Od 2014 r. w ciągu dwóch lat 30 tys. robotów zredukowało czas procesu realizacji zamówienia (znalezienie towaru, zapakowanie i wysyłka) z 60 do 15 minut. Ponadto wystąpiło również lepsze zagospodarowanie przestrzeni magazynowej, które przełożyło się na 50% oszczędności miejsca. Takie rozwiązania nie wymagają więc ingerencji człowieka, a co za tym idzie, nie generują nie tylko kosztów zatrudnienia, ale także kosztów błędów i pomyłek.

Oprócz transportu wewnętrznego w magazynowaniu ważna jest również kompletacja. Ciekawym rozwiązaniem dla tej fazy procesu są autonomiczne roboty mobilne typu picker firmy IAM Robotics [2]. Zbudowane są z podstawy wyposażonej w kółka umożliwiające swobodne przemieszczanie się, ramienia z przyssawką, którym pobiera wyznaczone produkty na różnych wysokościach, kamery, która umożliwia unikanie przeszkód i bezpieczne poruszanie się do wyznaczonej destynacji oraz skanera o kącie pola widzenia sięgającym do 120 stopni. Oprogramowanie jest sprzężone z systemem WMS (Warehouse Management System – system informatyczny do zarządzania magazynem ), więc wszystkie operacje są monitorowane, a kompletowane produkty odnotowane. Robot firmy IAM Robotics bardzo dobrze przeszedł testy w magazynie farmaceutycznym w Nowym Jorku, poprawnie kompletując zamówienie składające się z 40 nieznanych mu wcześniej produktów.

Ukazane tutaj przykłady zastosowania robotyki w magazynowaniu są jedynie małym odsetkiem tego co do tej pory już funkcjonuje. Jest wiele innych ciekawych, ale przede wszystkim wydajnych i efektywnych rozwiązań automatyzacji magazynów, które wdrażane są w kolejnych przedsiębiorstwach, centrach dystrybucji oraz centrach logistycznych. W moim przekonaniu robotyzacja tej sfery logistyki jest nieodzownym elementem kroku w przód i zapewnienia przez firmy konkurencyjności na rynku, który i tak jest już bardzo zmienny i niestabilny pod względem utrzymywania stałej pozycji. Ponadto stosowanie takich rozwiązań może dostarczyć pozytywne wyniki zarówno efektywnościowe, jak i finansowe. Myślę, że jedyną, choć wciąż istotną barierą pozostaje jednak kapitałochłonność tych inwestycji.


Adam Jardzioch

[1] www.dhl.com, 06.11.2019r.

[2] www.iamrobotics.com/products/swift/, 06.11.2019r.

27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Pierwsze tramwaje elektryczne w Łodzi

W Łodzi tramwaje elektryczne pojawiły się w grudniu 1898 r z inicjatywy fabrykantów (m.in. Juliusza Kunitzera, Zenona Anstadta, Alfreda Biedermanna czy Emila Geyera), którym w szczególności zależało n

Koncepcja Omnichannel i jej znaczenie dla współczesnego klienta

Koncepcja Omnichannel i jej znaczenie dla współczesnego klienta Ewolucja współczesnych konsumentów, zwiększenie ich wymagań oraz chęć podwyższenia poziomu zadowolenia swoich klientów przez przedsiębio

bottom of page